Menu Close

Doğal Sabun nedir?

Bir bazı bir asit ile birleşteyince sabun sonuçtur. Soğuk imalat sabunda (cold process soap) yağımız (katı yada sıvı) asittir ve kostik (sodiyum hidroksit) bazımızdır. Bu ikisi birleşince kimyasal reaksiyon oluyor (sabunlaşma) ve onun sonucu sabundur (yağ asitlerin tuzu ve gliserin).

sabunlaşma

Soğuk imalat ve geleneksel Hatay sabun farkı nedir?

Kısaca ısı. Modern soğuk imalat sabun yapımıda yağ ve kostik oranları hesaplayıp ısınmamış halinde karıştırarak sabuna döndürüyor. Bu yüzden soğuk imalat sabun yaklaşık 4-6 haftalık bir olgunlaşma süresi ister. Bu dönemde sabunlaşma tamamlanıyor ve sabun kuruyor.
İndustriel sabun imalatı Hatay sabun imalatın daha büyük versiyonu ama ayrı yeten gliserini toplıyorlar ve satışa sunuyorlar. Pazardaki gliserin fiyatı sabundan çok daha yüksektir. Yani sabun gliserin imalatın yan ürünüdür.Hatay sabun imalatı bir tarz sıcak sabun imalatı. Yağ ve kostik ateş üzerinde karıştırarak sabunlaştırıyor. Gelenkesel imalatcı miktarları tecrübe ve hadis yardım ile ayarlanıyorlar. Sabun olduktan sonra hala sıvı halidayken sabun tuzlu su ile yikanır ve kalıp halinde getirir ve kurutur. Bu yıkama süresi maalesef tuz sabundaki gliserini (nemlendirici) bağlar ve gideriye getiriyor.

Bunun dışında sabun olmayan sabunlarda marketlerde bulabilirsiniz. Çoğu modada olan sabunları, mesela bu güvercinli olanı, katı bir surfektant (deterjan) karışımıdır. Bazı yurtdışı ülkelerde bu tarz sabunları sabun olarak değil güzellik sabun (beauty bar) olarak adlandırır. Mesela ABD’de sadece yağ ve kostiktan oluşan sabunlar sabun olarak satışa gidebilirler.

Neden kendim sabun yapım?

 • içerikleri kontrol etmek ve bilmek için
 • sabun yapımı sanatsal ve tedavi edici olabilir
 • kendi elleriyle bir şey yapmak insanı memnun eder
Paylaşmaya unutmayın

2 Comments

 1. Sermin

  Merhaba ben suda kaynatma zeytinyağlı sabun yapıyorum. Gliserini sabun altı sudan nasıl alabilirim.bilgi verirmisiniz tşkler

  • JustineA

   Üzüldilerim ama kaynatma sabunu benim bilgi alanım değil, onu bilmiyorum. 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *