Menü Kapat

El Yapımı Sabun Endüstriyel Sabun kadar Temizlenir mi?

Posted in blog, doğal sabun

Covid 19 konusunda endişeli olan bu süre zarfında, müşterileriniz sorabilir veya belki de siz kendinizden emin olmak istersiniz, el yapımı sabun temizlik için ticari sabun kadar iyi mi? Antibakteriyel sabun el yapımı sabunlardan daha mı iyidir? El yapımı sabun antibakteriyel midir? El dezenfektanı sabundan daha mı iyidir?

Cevapları belirlemek için, sabunun ne olduğuna ve ticari sabunların kıyasla nasıl olduğuna daha derinlemesine bakmalıyız. Burada el yıkamadan bahsediyoruz, ama elbette tüm vücut için geçerli.

Gerçek sabun, alkali (kostikli su) ve yağların kombinasyonunun bir sonucudur. Herhangi bir bitki veya hayvan yağı, kostikli su ve kostiği çözmek için gereken suyla birleştirildiğinde sabunlaşır veya sabun yapar. Sabun içinde misel molekülleri oluşur. Bu miseller, suya çekilen hidrofilik bir uca ve suyu iten hidrofobik bir uca sahiptir. Hidrofilik uç, kire ve kire girmeyi sever ve hidrofobik uç, kiri kaldırıp lavabonun altına yıkamak için en kısa sürede oradan çıkmak ister. Bu moleküler yapı bir miseldir ve sabunun bir yüzey aktif madde olduğu anlamına gelir. Sabun, orijinal yüzey aktif maddedir.

Hata yapmayın: Elleri en az 20-30 saniye yıkamak, mikropların yayılmasını önlemenin en iyi yolu, onlardan kaçınmaktan başka en iyi yoldur! Elleri sabun ve suyla yıkamak, el dezenfektanından daha iyidir.

Şimdi ticari sabunlara bakalım. Elbette renk, koku ve koruyucunun yanı sıra bazen hepsi uyumludur. Diğerleri ise sabun ve syndetlerin birleşimidir. Bazı ticari sabunlar gerçek sabundur.

Eğer “syndet nedir?” diye soruyorsanız, Syndet terimi, sentetik deterjan anlamına gelir. Sentetik, bileşenin laboratuvarda yaratıldığı ve deterjanın yüzey aktif olduğu anlamına gelir. Yani sürfaktanlardan üretilmiştir. Hidrofilik bir uca ve kiri kaldırıp lavaboda yıkayan hidrofobik bir uca sahiptir. Bir banyo sabun bir yüzey aktif madde ürünüdür.

Ne? Sabun bir yüzey aktif maddedir ve bir syndet de öyle mi?

Evet kesinlikle. Her ikisi de yüzey aktif maddelerdir. Hayal kırıklığına uğramış? Olma.

Her iki yüzey aktif madde de kir ve mikropları gidermek ve temizlemek için aynı işlevi yerine getirir. O market sabunu iyi temizleyecek olsa da, aynı zamanda güzel, el yapımı sabununun ticari bir sabun kadar etkili olduğu ve iyice yıkamada olduğu kadar iyi çalışacağı anlamına da gelir.

Antibakteriyel sabunlar mikropları öldürmek için daha iyi değil mi? Cevap hayır. Aslında ABD’de FDA, antibakteriyel temizleyici yapan şirketlere durdurmalarını emretti çünkü bu temizleyiciler piyasada olduğu yıllarda antibakteriyel olmayan temizleyicilerden daha iyi iş çıkardıklarını gösteremediler.

Bu soruyu gündeme getiriyor, el yapımı sabunlar antibakteriyel midir? Belki, belki değil; ancak aynı nedenle antibakteriyel sabunların antibakteriyel olmayanlardan daha etkili olmaması da önemli değildir.

Bazıları, ikisi de iyi yıkarlarsa neden el yapımı bir kalıp sabun için para ödesin diye soracaktır. Cevap, mağaza sabunlarının sunmadığı özellikler sunduğunuz için insanların ödeme yapmasıdır.

El yapımı bir şey teklif ediyorsun. Buna değer veren ve bunun bedelini ödeyecek müşteriler bulacaksınız.
Doğal yağlarla ve belki de otlar veya killer ve diğer doğal malzemelerle sabun yaparsınız. Birçok tüketici, yaşadığımız bu sentetik çağda doğal içerikler arıyor ve bunları içeren içerik etiketlerini seviyor.


Ayrıca, muhtemelen birden fazla çeşit veya renk sunuyorsunuz. Sabun saklamayan kokusuz, kastil tipi veya tuz kalıpları gibi özel sabunlar bile sunabilirsiniz.


Sabununuz ticari sabunlardan daha pahalıdır. Evet, bu bir satış noktasıdır. İnsanlar daha pahalı bir ürünü daha üstün ve prestijli olarak algılar – ve haklıdırlar.


Bazı araştırmalar, sentetik deterjanların cildi daha fazla kurutduğunu, bu nedenle müşteriler genellikle el yapımı kalıpların ticari muadillerine göre daha az kuruduklarını ortaya koymaktadır.


Prestij ve lüks sunuyorsunuz. El yapımı sabun eskiden ilkel ve faydacıydı, ancak şimdi lükse işaret ediyor.


Müşteriler kişisel hizmeti ve küçük işletmeleri desteklemeyi sever. Sizi arayabilmelerini veya mağazaya girip sahibi / yaratıcısı ile konuşabilmelerini severler. İstedikleri sabunları bile önerebilirler. Yaratıcı ve kişisel web sitenizi seviyorlar.


Her müşteri el yapımı sabunun her yönünü takdir etmez, ancak müşterileriniz bunlardan en az birini takdir eder!

Harika bir ürün yapıyorsun, şimdi dışarı çık ve güvenle sat. Temizliğin temel, canlı kurtarıcı işini yapacak!

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

4 Comments

  1. Handan

    Merhaba Justina hanım. Sabun ürünlerini sizden alıyorum (tatlıdilimler.Com) çok memnunum. Ben sabunu evim için yapıyorum ticari değil. Benim sorum size sabunlarımın PH DEĞERİ 10 oluyor düşüremiyorum. PH 7 neden olmuyor. Ne yapabilirim?bana yardımcı olurmusunuz. PH 10 cildi kurutur değilmi? Çok teşekkür ederim 🤗🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir