Sabunlarım terliyorlar

Eriyebilir Sabun Bazı imalat esnasında gliserin ilave edilir, bazen %20 ‘ye kadar. Gliserin iyi bir şey, gliserinin görevi cildimizi nemli tutmak. Bu görevi için etrafındaki nem ile bir bağ olusturuyor ve cildimize bu nemi aktarıyor. Bu yüzden gliserinli sabunları seviyoruz.

Ama bol gliserinli bir sabun dışarda bırakıyorsanız etrafındaki nemi da bağlacak. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız veya iyice yağmur yağıyorsa sabununuz terleme başlabilir. Bu bir bozulma değil, terleme sadece gözümüze hoş gelmiyor, bir kez kullandıktan sonra veya hava tekrar kuruyorsa terleme gidecek.

Terleme ile başa çıkmak ve bunların önlenebilmesi için bazı yolları:

  • Sabun bazınız kaynamaya kadar eritmeyin, uzun zamanı sıcak tutmayın ve tekrar tekrar eritmeyin. Böyle bir şey olduğun zamanı %2’ye kadar su ilave yapabilirsiniz, fazla ilave etmeyin veya sabunlarınız yumuşak kalacaklar.
  • Tavsiye etiğimiz esans miktarından fazla kullanmayın, terleme ve bulanma yapabilir.
  • Sabun kalıbınızdan çıkmıyorsa en fazla 10 – 15 dakika derin dondurucuya koyun, daha uzun zamanı terlemeye yolu açıyor.
  • Nemli bir bölgesine yaşıyorsanız sabun tamamen soğuduktan sonra hemen streç film ile paketleyin.
  • Kendinize bir kurutma aleti hazırlayın. Ayakkabı ve vitaminler ile gelen silika boncukları toplayın ve terlemiş sabun beraber kapalı bir kabı koyun. Her 30 dakika kontrol ettin ve en fazla 2 saatte kurutmaya bırakın.
  • Yazında klimanız çalıştırmaya da yardım edebilir.

Terleme ile karşı karşı gelince moralınız bozuluyor ama gerçekten buna için sebep yok. Terlemiş sabunları bir kez durulayın ve kurutmaya bırakın, çoğu zamanı da bu problemi çözüyor. Bu işe yaramıyorsa sabunlarınız su ilave ile tekrar eritip dökebilirsiniz.