Menü Kapat

İpek Teyzeye Sorun

Posted in blog, köşe yazısı, kozmetik

Merhabalar

Yeni yıl geldi geliyor derken ilk ayı yedik bitirdik. Zaman zalimce geçiyor. Zamanı durdurmak mümkün değilse de etkilerini gizlemek mümkün. 

Çok uzun yıllar önce yaşayan Kraliçe Elizabeth (Elizabeth I) kendisini her daim genç ve güzel gösterebilmek merakıyla özel karışımlar yaptırmış. Uzaktan bakıldığında bir genç kızın pembe-beyaz, gergin yüzüne sahip gözükmek en büyük tutkusuymuş. Bu amaçla kullandığı kremler, fondötenler ve maskeler civa ve kurşun içerikli olduğundan, maskenin altındaki cildini daha da beter bozmuş, saçlarını dişlerini kaybettiği söyleniyor. 

Yıllar evvel ülkemizde de düzgün olarak satılan, cildi düzgünleştirdiği iddia edilen bileşikler vardı. Allık halen var ama o zamanlar Aklık denen ilkel bir fondöten de kullanılmaktaydı. Onun da içeriğini bilmiyoruz. Kimbilir kimlere ne zararlar verdi bu ürünler. Güzellik için çirkinleşmek…

Peki ne yapalım İpek Teyze? 

En basitinden bir doğal sabun ve su günlük yüz temizliğinize yeter. Yüzü kurularken ovalamayın patpat hafifçe tamponlayarak nemini alın. Sabununuzu ve havlunuzu evdekilerle paylaşmayın. 

Tonik için cicili bicili ambalajlarda ithal edilmiş, uzun içerikli ürünlerden çok gerçek gülsuyu işinize yarar.

Makyaj malzememiz taze olmalı, içerik okumayı öğrenmek zorundayız. 

Günlük duşlar tamam, kısa ve hızlı olmak zorunda ama haftada bir muhakkak uzun güzel bir hamam seansı yapmak lazım. Sıcak suda toksinlerimizi atar, keselenip ölü derileri uzaklaştırır ve cildimizi canlandırırız.  

El ve vücut kreminizi, nemlendiricinizi en basit maddelerle evde kendiniz yapabilir, eşe dosta mini kavanozlarda hediye ederek gönüllerine girebilirsiniz. 

Haftada bir manikürünüzü, ayda bir saç kesiminizi ihmal etmezseniz bakımlı ve güzel bir kadın olarak ömür sürersiniz. Bütün bunlar sihir değil. Zaman istiyor. Zamandan zaman çalalım derim ve kendimize güzel bakalım. 

Bundan sonraki yazılarda da böyle küçük, tadımlık bilgiler olacak. Lütfen yorumlarınızı ve sorularınızı sihhatlerolsun@gmail.com adresime iletin. 

Güzel günler dilerim. 

Ecz. İpek Akarçay

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir