Menü Kapat

Sabun korona virüsü nasıl öldürür?

Posted in blog, butik sabun, doğal sabun, sabun, sorularınız

Merhaba,

Ben Ecz. Rumeysa Toprak. Şu günlerde yaşadığımız koronavirüs salgınından dolayı el yıkamaya dikkat çekmek için yazı paylaştım sizinle. El yıkayarak koronavirüsü nasıl öldürüyoruz? Bunu öğrenmiş olacağız.

source/kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vezikül

Sabunun korona virüsü nasıl yok ettiğini anlamak için, önce bu virüsün ne olduğunu ve neyden yapıldığını bileceğiz.

CORONAVIRUS NEDİR?

Çok küçük yuvarlak bir parçacıktır. Esasen, birkaç protein ve yağ molekülü tarafından kapsüllenmiş genetik materyal zincirleridir. Hücre olmadıkları için, kendi aralarında çoğalmazlar ve yaşayan bir varlığın özelliği olan solunum yoluyla enerji üretmezler, birçok bilim adamı  bu nedenle onları canlı varlıklar olarak görmez. Canlı ve cansız arası bir varlık olarak görürler.


Virüslerin canlılara benzeyen özelliği ise , bir hücreye nüfuz eder etmez,  yeni genetik talimatlarla vücudunuzun bilgi sistemine girerek aktif hale gelmeleridir.

 KORONA VİRÜSÜN YAPISI

Koronavirüsün yapısı çok basittir. Temel olarak, genetik materyalin yağlarla ve proteinlerle çevrelenmesiyle oluşuyor. Yani iki tabakalı bir yapısı var. Buna ek olarak virüs kendini korumaya almak için kapsül haline gelerek bir bariyer oluşturur. 

SABUN KORONAVIRUSLERI NASIL ÖLDÜRÜYOR?

Önce sabunun ne olduğunu görelim ve kronavirüsü nasıl yok ettiğini daha iyi anlayacağız.


Sabun bitkisel yağlardan elde edilen, yağda çözünen  ve suda çözünen  kısımları olan bir moleküldür. Virüs kapsülünün iki tabakasını oluşturan moleküle çok benzer. Benzer yapıya sahip olmaları daha kolay etkileşime girmeyi sağlar ve temizleme özelliği bu şekilde kolayca sağlanır.


Koronavirüsün sabun ve alkole karşı zayıf noktası lipit ( yağ) çift tabakasıdır ve kapsül bileşenlerinin güçlü bağlarla birleştirilmemesidir.  

Kısaca özetlersek ;
Sabun iki şekilde çalışır: 

1. Virüs bileşenlerinin yapısını bozduğu için onu yok eder.
2. Virüsü cilt yüzeyinden temizler ve durulama sırasında virüsü yüzeyden sürükleyerek alır götürür.

Koronavirüsü etkisiz hale getirmenin en iyi yolu annelerimizin tavsiyesidir 🙂

Ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın, parmak aralarını da unutmuyoruz tabi. Yirmi saniye boyunca yapacağınız basit bir el yıkama ile koronavirüse elveda diyebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın.

İnstagram: violet.aromatherapy

E-mail: violet.aromatherapy@gmail.com

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir