Menü Kapat

Şampuan Hakkında | SA Live B9

Şampuan Hakkında (SA Live)
Posted in blog, doğal sabun, kozmetik, SA Live, sabun, sorularınız, videolu

Şampuanlar temizleme amaçlı kullanan ürünler.

Suanda piyasada altı tarz şampuan bulabilirsiniz.

  1. Klasik sürfaktan bazlı sıvı şampuan
  2. Sürfaktan bazlı katı şampuanı
  3. Doğal Şampuan Sabunu
  4. Doğal Sıvı Sabun Şampuanı
  5. No Poo (Şampuan olmayan) Saç Temizleme Ürünü ve
  6. Kuru Şampuan

Klasik Sürfaktan Bazlı Sıvı Şampuan

Bildiğimiz şampuanların birleşimi temel olarak çok basit, tabii ki pazarlama, moda ve yan etkiler ya da ilave istekler bu formülasyonu daha komplike yapabilir.

Genel olarak bir sıvı şampuanda bolca su, belli bir miktar sürfaktan, çoğu zamanında bir ikinci / yardımıcı sürfaktan da var, bunun dışında tabii ki koruyucu ihtiyaçımız da var. Al benisi çoğaltmak için genelde de renklendirici, koku ve bir bakım ajanı katılır.

Merak ediyorsanız istersiniz ilerde Sabun Atölye Live’lerde ya da blog yazı olarak, marketlerde bulduğumuz ürünleri içerikleri daha detaylı bakabiliriz. Böyle bir isteğiniz varsa, ürün isim ve varsa içerik fotoğrafi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Sürfaktan Bazlı Katı Şampuanın

Bunlar son bir senede daha sık görmeye başladık. Bu katı şampuanlar çoğu zamanın sıvı olanlar gibi birleşiyorlar fakat katı olmak için sürfaktan seçimi değişir.

En büyük fark belki bu piyasada bulunan katı sürfaktanlar genelde daha nazıktır ve bu yüzden bu katı şampuanlar çoğu zamanında çabuk yağlayan saçlar için daha uygun oluyorlar.

Doğal Şampuan Sabunu

Başarlı saç sabun tarifleri var. Burada ama en büyük eksik nokta başarlı bir saç sabun tarifi sadece seçtiğiniz yağlara bağlı değildir.

Yıkamada kullandığınızın suyun sertliği sonuçları etkileniyor. Saç tipiniz ve saç sağlıklığı (perma, boya, …) da önemlidir.

Yani kısaca bolca denemeler ihtiyaç oluyor.

Bildiğim bütün sabun forumlar ve sabuncular baktım, sordum ve araştırdım ve bu tavsiyeleri aldım:

En az %50 zeytinyağı, %10-15 arasında hindistan cevizi yağı ve en az %5 hint yağı kullanın, bakım sağlamak için %5 çıvarında avokado, badem ya da argan yağı ilave edin.

Bir nokta daha herkese belirti asitli durulma suyu olmadan (sirke, limon ya da limon tuzu ile) güzel bir sonuç almak mümkün değil.

Doğal Sıvı Sabun Şampuanı

Bunu kendime henüz denemedim. Kulağıma/Gözüme çok ilginç geliyor ve mutlaka deneceğim.

Doğal Sıvı Sabun Şampuanı yapmak için bildiğimiz gibi zeytinyağlı sıvı sabun bazı temeli yapılır fakat sulandırmak için su yerinde aloe vera suyu ya da bitkisel özleri kullanılır.

Benden önce deneyen olursa lütfen sonuçlarınız paylaşın.

No Poo Şampuan

Bu dikkatlı bakıyorsak bu bir şampuan değil. No Poo yani şampuan yok modası özellikle çok yıpranık ve / veya kıvırcık saçlı arasında büyüdü.

Ana fikir burada böyle: surfaktanlar ve emülgatorlar kimyasal aynı görev görüyorlar, yağı/kırı suya bağlar, en büyük fark emülgator bunu köpüksüz ve daha az yağ bağlayarak yapar, yani daha nazıktır.

Bu yüzden bildiğimiz saç bakım kremi ile saçları yıkamak mümkündür. Kullanım da basit ıslak saçlarınıza bolca saç bakım kremi sürün, masaj yapın ve 10 dakika bekletin, bundan sonra bolca ılık su ile durulayın. Hazır!

Bunu yıllarca önce denedim ve gerçekten hoşuma gitti, nasıl olduğundan çabuk yağlayan saçlarım daha az yağlama yaptılar 😉

Kuru Şampuan

Bunu videoda unutum 🙁 Kuru şampuanlar aslında şampuan değiller.

Kuru şampuanlar farklı tozların emme gücü kullanılar. Saçımızda ki yağ ile temas edince onu emmer ve sonra fırçalarkan çıkarır, aynı zamanda biraz kalıntı kafamızda kalınca hacım artar.

Toz olarak genelde talk, farklı nişastalar veya killer kullanılır. Bazen koku da katar ve saçlar ile renk uyumu sağlamak için renk pigmentleri da katabilir.

Şampuan Hakkında (SA Live)
Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir