Sorularınız: Hamileyim, sabun yapmak sakıncalı mı?

Sorularınız: Hamileyim, sabun yapmak sakıncalı mı?

İlk olarak belirtmek istiyorum, ne doktorum ne tibbi ilgili eğitimim var. Ama iki çocukların sabun yapan annesiyim, ve çok sabun yapan anneler ile de konuştum.

Hamileyken sabun yapmak sakıncalı mı?

Hamile kaldığımız zamanı çok kiymetli bir hediye taşınmaya başlıyoruz ve bu hayatı tabiki korumak istiyoruz. İlk bebeğim hamile kaldığım zamanı sabun yapamıyordum, bunun sebebi ama “sabun yapmak zararlı” değildi. Oğlumdan önce iki bebek kaybettim ve oğlumla tibbi yardım ile hamile kaldım. Yani ofiste bile çalışsaydım doktor bana “hayır, yat” diyecekti.

Kızım tamam sürpriz oldu, bir korkum yoktu ve sekizinci aya kadar sabun yaptım. Size fikir vermek için bir imalatta yaptığım miktarları da paylaşmak istiyorum. En küçük imalatım 4kg’dı en büyük olanı 23kg’dı.

Bazı noktaları ama dikkatıma aldım:

  • midem bulandıran esansları kullanmadım
  • esanslar ellim aldığım anda eldivenleri şartı
  • devamlı ayakta durmamaya çalıştım
  • doğal sabun yaparken kostik ya başka bir kişi hazırladı yada açık pencere ve fan ile çalıştım
  • ağrı birşey kaldırmadım
  • birşey ile zorlandığım anda yardım aldım

Doğru malzemeleri ve teknikleri kullanıyorsanız ve kendinisi dikkatina alıyorsanız butik yada doğal sabun yapmak zararlı değildir.

Ama aklınısa takıyorsa yapmayın, kendin rahatınız için. 2 thoughts on “Sorularınız: Hamileyim, sabun yapmak sakıncalı mı?”

  • Merhaba yazılarınızı çok beğendim anlatiminiz çok güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.Ben kanatta bebek yapmak istiyorum bir sipariş üzerine ilk kez yapicam bebek ten rengi isteniyor bunun için nasıl bir sabun tercih etmem lazım rengini nasıl verebilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz siparişim çok acil?

    • Tatlı dilimler de ten renkli sabun bazı var yada çok az bakır sedefi kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.