Menü Kapat

Henüz Sabun Oldu Mu?

Posted in blog, doğal sabun

Sabunum ne zaman denemeye hazır olacak? Olgunlaştığı nasıl anlarım? Henüz sabun mu?
İlk soğuk proses sabunu yapımı başladığımda, yağları erittiğimde, sodalı su ekledikten, karışımı karıştırıp hazırlanan kalıba döktüğümde bu sorulardan ikisi aklıma geldi.

İlki, “Bu ne zaman sabun olacak?” Karışım izini sürdüğünde, sabun olduğunu biliyordum, bu yüzden sorum cevaplandı – diye düşündüm.


Gerekli havluyu yeni doğan sabunun etrafına kalıplayıp sardıktan sonra kullanmayı hayal ettim. Kitaplara ve ilk çevrimiçi sabunlama gruplarına danıştığımda, fikir birliği, altı – sekiz hafta içinde sabunumun benimle duş almaya hazır olacağı yönündeydi. Daha önce deneyebileceğim hiç aklıma gelmedi.


Yine de tamamen olgunlaştırılmış bir sabunu neyin oluşturduğunu ve nasıl bildiğimi merak ettim. Yani, altı – sekiz hafta mı? Bu, altı ila sekiz hafta arasında sabunun hazır olduğu anlamına mı geliyordu yoksa sabunun olgunlaşma dair belirli işaretler mi arıyordum? Şaşırtıcı bir şekilde, bana ipucu verebilecek kimse bulamadım.

Birkaç yıl sürdü, ancak şimdi orijinal soruların her birinin yanıtlarını bildiğimi söylemekten mutluluk duyuyorum.

Henüz sabun mu? İz, sabunlaşmanın ayırt edici işareti olmasına rağmen, karışım aslında
Yağlar ve kostikli su bir araya geldiğinde ve iz bırakmadan önce emülsiyonlaştığında sabun olur. Tasarım yapmak için olabildiğince çok zaman isteyen sabun üreticileri bu noktada karıştırmayı bırakıyor. Emülsifikasyonda iz sürene kadar beklemeyi veya durmayı seçip seçmemeniz tamamen size bağlıdır, ancak tasarım için daha fazla zaman önemliyse, yağlar ve kostikli su birleşip ayrılmadan hemen başlayın.

Sabunu ne zaman deneyebilirim? Sabun üreticileri her zaman kreasyonlarını denemeye isteklidirler ve sabunda kostik suyu kalmaz kalmaz bunu yapabilirler, ancak bu muhtemelen tamamen olgunlaşmış bir kalıptan daha serttir ve bazıları bu noktada cilt tahrişini bildirir, bu yüzden dikkatli olun. Lütfen bu sabunun yalnızca test amaçlı ve kişisel kullanım için olduğunu unutmayın. Bu noktada bebek sabunlarını vermeyin veya satmayın. Sabun olgunlaşmamış..

Sabunun ne zaman olgunlaştığı nasıl anlarım? Sorguma birkaç yıl cevap buldum, ancak sabunun kilo vermeyi bıraktığında olgunlaştığı öğrendim.

Olgunlaşmış bir sabunu olgunlaşma ve değerlendirme prosedürü: Bir toplu iş sayfası formu veya en azından bir dizin kartı yapın. Sabunun oluşturulduğu tarihi ve kesilmeye hazır olduğu tarihi kaydedin. Kesim gününde, bir kalıp seçin ve her seferinde aynı kalıbı tartmak için bir şekilde işaretleyin. Kalıbı dikkatlice tartın ve tarih ile ağırlığı kaydedin. Kalıp aynı iki hafta üst üste ağırlığa gelene kadar bu prosedürü her hafta tekrarlayın. Sabun artık yeterince olgunlaşmış ve sarmaya hazırdır.

Şimdi, daha uzun bir bekleme süresinden daha iyi bir bekleme süresi olduğunu güçlü bir şekilde hissediyorsanız, elbette daha uzun süre bekleyin. Sabun, ortamdaki asitlikten etkilendikçe kurumaya ve daha yumuşak olmaya devam ediyor.

Şimdi ona sahipsiniz. Devam et ve sabun yap!

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir