Menü Kapat

İlk Adımlar

Posted in blog, butik sabun, proje, sabun, sabun yapımı, videolu
Malzeme:

eriyebilir sabun bazı
sabun boyası
sabun esansı

bunun yanında:
kalıp, bıçak, pipet, kase veya sürahi, sprey kolonya, mikrodalga ve iki adet tencere

Lütfen başlamadan önce tatlimatı bir kez tamamen okuyun.

İstediğiniz miktarda sabun bazını küp küp kesin. Mikrodalgada, 900 Watt 20 saniye adımlar ile, veya benmari yöntemi kullanarak ve arada karıştırarak sabun bazınızı eritin.

Benmari Nedir?

Benmari bizim kullanacağımız anlamıyla ısıya temas etmeden eritme sıcak tutma işlemidir. Temelde büyük bir tencere içine su eklenir kaynama noktasına getirilip altı kısılır. İçine daha küçük bir tencere konulur ve içine su temas ettirmeden ısıtılacak eritilecek malzeme konulur.

Eridikten sonra istediğiniz sabun boyası ile renklendirin. Sabun boyamız çok kuvetlidir, azar azar ekleyin ve kullanmadan önce çalkalayın.
Esansı ilave edin. Kullanan miktarı %1 ve %4 arasında olmalıdır, yani 100 gramda 1 ve 4 gram arasında kullanacaksınız. Genelde %1 hafif bir koku ve %4 yoğun bir koku elde edilir.
1 çay kaşığı = 2gr
1 tatlı kaşığı = 5gr
1 yemek kaşığı = 10gr
Kalıba dökün ve üzerinde oluşan köpükleri sprey şişeden kolonya sıkarak söndürün. Tamamen soğuduktan sonra kalıptan çıkartın.
Video da ekledim:
Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

24 Comments

  • Justine

   Merhaba Pelin Hanım,
   tam kolay bir cevap değil 🙂 Bozulma altında herkese farklı şeyleri anlabilir. Sabunların raf ömürü 3 yıldır, ama genelde daha uzun zamandan sonra kullanmak mümkündür. Sabunları paketli değilse zaman ile tozlanır ve kurutma başlar. Aynı zamanda nemli bir ortamda yada mesela yağmurdan sonra sabunları terleme işaretleri gösterebilirler.
   Justine

   • esra

    peki sabun yapıldıktan sonra terleme, renk solması, kuruma olmaması için nasıl muhafaza edilmeli?
    Mesela tek tek streçlemek iyi bir yöntem mi yoksa bir süre açıkta mı kalmalı?

  • Justine

   Hem şeffaf hem beyaz sabun bazı butik sabun yapımıda kullanılır. Opak baz ile pastel tonları yakalanır, şeffaf bazıda renkler daha çivil ve canlı oluyorlar.

 1. emel demirbaş

  butik sabun yaparken sadece sabun bazı reklendirici birde esans mı kullanıyoruz? çeşitli yağlar var onları nerede kullanıyoruz peki

  • Justine

   Evet, butik sabun yaparken sadece eriyebilir sabun bazı, renk ve esans ihtiyacınız var.
   Çeşiti yağlar doğal sabun yapımı için.

 2. ece

  Merhaba elimde oldukça fazla.seffaf baz bulunmakta bunu Opak bir baza çevirmek istiyorum bu mümkün mü acaba yapmak istediğim ürüne Opak daha uygun olduğu içn fikir verebilirmisin iz

 3. Naz

  Yaptigim butik sabunlarin rengi bir sure sonra soluyor bunun sebebi nedir ? Sivi boya kullaniyorum. Bazen de sivilastirilmis gida boyasi kullaniyorum.

 4. nuray

  merhaba yaptığım sabunların bazı renklerinde solmalar oluyor. aynı sabun bazında birçok renkte solma olmazken bazılarında oluyor. bunun sebebi ne olabilir acaba.. kolay gelsin, iyi çalışmalar.

  • Justine

   Her boya sabun boya değildir ve bu yüzden solma yapabilir, hem de bazı bazılar rengi tutmayabilir.
   tatlı dilimlerin bazılarla ve boyalarla bu sorun yaşamıyorum, siz acaba hangi boya ve bazı kullanıyorsunuz?

 5. nuray

  maalesef boyalarımı eminönü den aldıktan sonra sizin sitenizi tanıma fırsatım oldu. internete pek fazla girme imkanım yok. benim kullandığım boyalar sıvı boya. opak sabun bazında kullanıyorum. sizin sitenizdeki toz boyalarla sıvı boyaları karıştırıp opak sabun bazında kullansam solma olur mu yine? bir de toz boyaları nasıl kullanacağımı bilmiyorum. eriyen baza ne ölçüde nasıl eklemem gerekiyor?

  • Justine

   Toz boyalarımız sedefdir ve solma yapmazlar, onları biraz kolonya ile çözüp eritilmiş sabun bazıya ilave edilir.
   İstersiniz telefonda da sipariş verebilirsiniz 0242 211 01 12 / 13

 6. Sinem

  Merhaba, Ben kendi kına gecem için, küçük ilk adımlar videosundaki yuvarlak kalıplar gibi çok kalın olmayan nazar boncuklu sabunlar yapmak istiyorum. Yaklaşık olarak 100 sabuna ihtiyacım var bunun için ne kadar sabun bazı kullanmam gerekiyor acaba? Çok teşekkürler

 7. Hatice

  Merhaba ben öğretmenim öğrencilerime sabun yaptıracağım.Bir kilo sabun bazına ne kadar renklendirici ve esans gider? Şimdiden teşekkürler.

  • Justine

   Renk tamamen keyfi olunca sabit bir miktarı söyleyemiyorum ama 10 ml boyalımızdan yeterli, esansı genelde %4 tavsiye ediyorum yani 1kg sabun bazı için 40ml ihtiyaçınız olacak

 8. Busra

  Merhaba fazla miktarda sabun yaptim rengarenk bunları ağustosta kullanicam nasil saklayabilirim ? Plastik kutu da terleme yaptı yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir