Menü Kapat

Kış Coşkuşu: Sivilceler Veda! Doğal Sabun

Posted in blog, doğal sabun, proje, sabun, sabun yapımı, videolu

sivilcelere-veda-dogal-sabunBu sabun proje ile size tamam doğal bir sabun göstermek istedim. Renklendirici ve esans kullanmadan da hoş görüntülü ve kokulu sabun yapabilirsiniz.

Malzeme

140 gram Hindistan Cevizi Yağı

140 gram Shea Yağı

385 gram Zeytinyağı

35 gram Hint Yağı

91 gram Sodiyum Kostik (8% kostik indirim)

231 gram su

5 ml Biberiye uçucu yağı

5 ml Lavanta uçucu yağı

10 ml Tea Tree uçucu yağı

Bentonit Kili

Titaniyum Dioksit

Biberiye çayı

İlk defa doğal sabun yapmak istiyorsanız lütfen önce Doğal Sabun Yapımı 1 ve 2 ve Kostik ile güvenli çalışmak izleyin.

Doğal Sabun Yapımı beğendiniz mi? Belki bunları de seveceksiniz:
Beyaz Keçi – Sütlü Sabun

Doğal Sabun nedir?

Doğal Sabun Online Kursu

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

27 Comments

  • Justine

   Titaniyum dioksit beyaz renk veren bir malzeme, Güneş koruyucudalar mesela da kullanılır. Kokulu sabun yazıları gelecek hafta ile başlayacaklar

 1. zuhal

  Titaniyum dioksit satişiniz varmi. Cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim titanyum dioksit doğal sabunlarin hepsinde kullaniliyormu?

  • JustineA

   Onların kullanım miktarı biraz keyfiye göre oluyor, videoda yaklaşık 1er yemek kaşığı biberiye tozu ve bentonit kili kullandım.

 2. Gülşen

  Ben böyle içerikli bir sabun yaptım:
  Kostik 36 Gr
  Su 91
  Palm yağı 34
  Hind.cevizi yağı 24
  Kakao yağı 24
  Žeytinyağı 140
  Ayçiçek yağı 35
  Hint yağı 15
  Portakal kabuğu yağı 5
  Yapılışı dan 1 hafta geçti. Hem kokusu gitti, hem de beyazlaşmalar var( kireç gibi) Sizce bunun sebebi ne olabilir?
  Teşekkürler!

  • JustineA

   Kullandığınız Portakal yağı miktarı çok düşük, genelde %2-4 arasında tavsiyem, ve özellikle turunçgillerde yüksek tarafta kalın, çünkü onlar çok kalıcı değiller.
   Beyazlama büyük ihtimal küllemedir, bu doğal sabunlarda normaldır. Engellemek için sabunu döktdükten sonra örtün, yaklaşık yarım saat sonra biraz kolonya üstüne de sıkabilirsiniz. Oluşturduktan sonra sadece bir kez durulayın ve kurutmaya bırakın, ihtiyaç varsa tekrarlayın.

   • Gülşen

    Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler.
    Emin olmak için soruyorum. Kolonya sıktığım için mi duruluyorum? Yoksa bunu hep yapmam gerekiyor mu?Yani, kalıptan çıkardıktan sonra, suya tutmam gerekiyor, öyle mi?

    • JustineA

     Kül engelemek için kolonya sıkabilirsiniz. Külleme olduktan sonra, yani mesela kolonya sıkmadığınız zamanında, oluştu küllü arındırmak için, sabunu bir kez yıkayın.

 3. didem

  merhaba,doğal sabunların içine uçucu yağ konmaz diye biliyordum,sadece esans kullanılır sanıyordum.uçucu yağ miktaı bir sabunda ne kadar olmalı

  • JustineA

   Bunu nerede duydunuz merak ettim? Koyabilirsiniz, genelde esans gibi % 2 – 4 arasında, kullandığınız uçucu yağı çok kuvetlise %2 yeterli olabilir.

   • Didem

    Bir sabun atölyesinde,eğitmenden🙈 artık sabunlarıma ekleyeceğim uçucu yağ👍 Bir diğer sorum da çam katranı olacak,sorunlu yağlı ve akneli ciltler için mi kullanılıyor?1.500 kg bir sabunda ne kadar kullanmalıyız?yabancı sitelerde çam katranını %30 oranında gördüm ama siz %1-2 demiştiniz.Bir de aktif kömürün kullanımı nasıl olmalı?sitenizden satın aldım fakat açıklama fazla yoktu.Çok teşekkür ederim🙏

    • JustineA

     İlk bölümü tam anlamadım 🙁
     Çam Katranı doğru biliyorsunuz, akneli ve yağlı ciltler için kullanılır. Kullanım miktarı çam katran saflığıdan da değişebilir, bazen yurt dışında pine tar oil yani çam katran yağı olarak satılır. Gördüğüm ve denediğim en yüksek oranı %8 dı, fakat bu sadece sıcak imalatta uygulanılır, soğuk imalatta %4 üzeri çıkınca sıkıntı yaratır.

     • didem

      Sabuna uçucu yağların konmayacağı nereden duydunuz demiştiniz,ben de bir sabun yapımcısından dedim:)teşekkür ederim,cevabınız için.Peki çam katranının sabunlaşma değeri 0,135 midir,bulamadım hesaplama sayfalarında

     • JustineA

      Çam Katranın sabunlaşma değeri çok düşük olduğundan genelde kostik hesabınıza eklemek sorunda değilsiniz, esans ilave gibi değerlendirin.

 4. Meryem

  Merhaba justine hnm,
  1 kilo yagi icin ucucu yaglardan ayni miktari koysam yada (10 ml biberiye 10ml cay agaci 10 yada 5 ml lavanta ) daha iyi olur mu sizce etki olarak.
  Tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir