Menü Kapat

Doğal Sabun Yapımı 1

Posted in blog, doğal sabun, proje, sabun, sabun yapımı

Doğal Sabun Yapımı 1Heycanlı misiniz? Bugün ilk soğuk imalat (cold process) sabun yapacağız. Yapmak için bizim doğal sabun başlangıç paketimiz kullanıyorum.

Bugünkü hedefimiz tek renkli (mavi) lavanta uçucu yağı ile kokulandırmış sabun.

 

1kg sabun için malzemeleri

 • 732 gram standart yağ karışımı
 • 95 gram sodiyum hidroksit (kostik)
 • 230 gram su
 • yaklaşık 20ml lavanta uçucu yağı
 • yaklaşık iki tepeli çay kaşığı ultramarin mavisi

 

Kostik ile güvenli çalışmak tekrar okumaya tavsiye ediyoru. Video yapmadan önce en az bir defa izleyin.

Doğal Sabun Yapımı from Tatlı Dilimler on Vimeo.

Paylaşmaya unutmayın

Benzer Yazılar

46 Comments

  • Justine

   Hi Julia,
   this is our custom mix of coconut, palm, soy and castor oil. In the following blog post I will also show mix your own recipes.
   Justine

 1. Gülay Avşar

  Selam Justine Hanım, çok teşekkür ederim doğal sabun setim geldi ve bende sabunumu sizin videonuz eşliğinde ama sizin ölçülerin yarısını kullanarak yaptım . 2 gün sonra bakalım doğal sabun yapmayı başarmışmıyım bir dilimini size göndereceğim ki başarılı olup olmadığımı bana söylemeniz için . Tekrar teşekkür ederim . Sevgilerimle Gülay AVŞAR

 2. Beste koç

  Peki bir sey sormak istiyorum kurs ucretine bu set dahil mi?diger yerlerde kullandiklarimiz kurs ucretine dahil ediliyor…tesekkurler

  • Justine

   Hayır, Doğal Sabun Online kursu sadece Başlangıç setimiz kullanmadınız için, bu kurs ücretiye dahil değildir. Kurs üçreti 10 haftalık online dersleri içindir.

 3. Beyza

  Merhaba Justine,

  Sabun yapımında sadece zeytinyağı kullanırsak kostik miktarı ne kadar olmalıdır?

  Teşekkür ederim,
  Beyza

 4. dilara

  Merhaba justine.
  Senin tariflerinle yaptığım doğal sabunlarımın etrafında bir süre sonra beyaz bir tabaka oluşuyor. Neden acaba?

  • Justine

   Bıttım sabunu hiç yapmadım, bildiğim kadar ama bu zeytinyağlı bir sabundur ve ona bıttım yağı ilave ediliyor.

 5. Nilay Özçekiç

  Standart yağ karışımı için yağ ölçülerini vermeniz mümkün mü acaba ? Sizden aldığım pleksi baton kalıp için ölçü ne olmalıdır ? Hint yağı ve palm yağı siparişimi ona göre bildiricem size 🙂 Şimdiden çok teşekkür ederim

 6. Yücel Arslan

  merhabalar, ilk kez doğal sabun yaptım. sizden gold honey esans aldım. Ballı sabun yaptım. kokusu harika. Yağı fazla çırptım çok katı oldu. Nasıl yumuşatabilirim?
  zeytinyağlı sabunu içşn video çekmeyi düşünüyor musunuz? teşekkürler

  • JustineA

   Kostik ilave yaptıktan sonra katalaşmaya başladısa tekrar yumuşatmak mümkün değil. Sadece cabucak kalıba dökmek kalıyor.
   Zeytinyağlı sabun yapımı buradan izleyebilirsiniz.

 7. yusuf

  Merhaba ,tarifleriniz için teşekkür ederim.Sabun kalıbı olarak pleksi boru(içi boş) kullansak ,pleksi ile sabun tepkimeye girer mi? Sağlık açısından risk teşkil eder mi?Sabun direkt pleksi boru kalıba dökülecek arada herhangi bir malzeme yağlı kağıt, streç flim gibi şeyler olmayacak.Teşekkür ederim.YUSUF

  • JustineA

   Direkt pleksi yada plastik kullanmak tavsiye etmiyorum. Arada bir şey olmayınca neredeyse hiç kalıptan çıkmaz.

 8. gokce

  Merhaba. Sabunlarımda esans kullansam bile zeytinyağı kokusunu bastıramıyorum. Esanstan mı kaynaklıdır yoksa zeytinyağı kokusunu gidermek için başka bir yöntem var mıdır? Tatlı dilimlerden esans aldım, bir de onunla deneyeceğim ama öneriniz varsa çok memnun olurum 🙂

  • JustineA

   Bunu için üç sebebi aklıma gelir: 1. Kullandığınız esans yeter kadar yoğun değil. 2. Kullandığınız esans miktarı yeterli değil. 3. Kullandığınız zeytinyağı acıdır – biz riviera zeytinyağı tavsiye ediyoruz.

 9. Gokce

  Merhaba. Sizden standart yağ karışımı, boya ve esans aldım. Gösterdiğiniz şekilde yaptım. Yağın üzerine kostiği döktüğüm anda aniden katılaştı. Zor çıkarıp kalıba döktüm. Ölçüler tamamen aynı. Neden böyle bir şey oluyor? Bulunduğum ortamin sıcaklığı etken midir? Bu sorunu bir türlü çözemiyorum. Aniden katılaşıyor.

  • gokce

   Mandalina esansıydı ve yağa karıştırarak yaptım. Sebebi esansın sertleştirme derecesi olabilir mi? Sabunlaşma oluştuktan sonra esansı eklesem çözüm müdür?

   • JustineA

    Genelde önce kostik ve yağları karıştır, dökmeden önce esansı ilave edilir.
    Mandalina koku doğal sabunu için burada bulabilirsiniz.

   • gokce

    Çok teşekkürler. Peki bu yağ karışımı ile yapmak bizim için daha mı mantıklı? yoksa verdiğiniz diğer tariflerde yağları karıştırarak yapıyorsunuz, o şekilde mi yapmalıyız? Aralarındaki fark nedir?

    • JustineA

     Bu tamamen size bağlı. Yağ karışımı size kolaylık olsun hazır olarak sunuyoruz, diğer tarifler biraz daha el işi istiyorlar 😉

 10. Yücel Arslan

  merhabalar, esans sabitleyici hangi aşamada ekleniyor? teşekkürler.
  pleksi baton kalıp sizde var mı?

 11. Sdt

  Merhaba. Kullanacağımız herhangi bir yağın asit oranı kostik oranını etkiliyor mu? Örneğin asitlik oranı 0.9 olan zeytinyağına kullanılacak kostik miktarı asitlik oranı 0.4 olan zeytinyağında da aynı mı olmalıdır? Saygılarımla..

  • JustineA

   Serbest yağ asiti miktarı kostşk miktarı pek etkilenmiyor fakat sabun yaparken ve oluşan sabunda fark yaratır. Yüksek yağ asiti oranları sabunlaşmaya hızlandırır ve raf ömrü azaltır.

 12. Serhan sari

  Merhaba kostik sıcaklığı kac dereceye kadar inmesi gerekiyor.birde baska bir sitede yaglari 40 dereceye kadar isitip kostigide 40 dereceye geldigunde beraber karistirin diyordu.siz bu sekilde isitarakmi yapiyorsunuz

  • JustineA

   Benim tavsiyem hep yağların ve kostiğin sıcaklığı aynı olsun, en ideal olarak oda sıcaklığı.

 13. özge ceyla

  merhaba justine:)
  esans ve esans sabitleyici miktarı nasıl hesaplanır? esans sabitleyici miktarı esans miktarı ile aynı mı olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir